10. Dani fotografije Toše Dabca
Arhiv Tošo Dabac Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb poziva na 10. Dane fotografije Toše Dabca – izložbe, predavanja, panel diskusije, prezentacije i fotoradionice u razdoblju od 25. 10. do 3. 12. 2018.
Ovogodišnje jubilarno 10. izdanje Dana fotografije Toše Dabca nastavlja s tematski složenim problemskim studijama ključnim “u izgradnji“ jugoslavenskog gospodarstva i društva predstavljanjem Dabčeva ciklusa reportažne fotografije industrije. Program započinje izložbom nazvanom Tošo Dabac: Industrijska fotografija koji čini izbor iz ciklusa nastalog “po zadatku“ od kasnih 1940-ih do kasnih 1960-ih godina za potrebe publikacija, međunarodnih sajmova i izložbi, a s ciljem privredne promidžbe bivše Jugoslavije i općeg tehnološkog napretka. Uz suvremene ispise negativa koji iskazuju Dabčev izniman osjećaj za kadriranje i tehničku preciznost, ove godine izložit će se i velik broj autentičnih crno-bijelih povećanja Toše Dabca.
Osim izložbe bogat popratni program s predavanjima stručnjaka daje mogućnost dodatne kontekstualizacije okolnosti nastanka tih ciklusa. U sklopu programa bit će predstavljeni: projekt 2. Bijenala industrijske umjetnosti Na leđima palih divova (Sabina Sabolović, WHW kolektiv), Čelik i nafta, istoimeni projekt koji se održavao u Sisku i u sklopu kojeg su u razdoblju od 1966. do 1988. organizirane bijenalne izložbe fotografija eminentnih autora s područja bivše Jugoslavije (Iskra Baćani, Muzej grada Siska), projekt PODRAVKA – Priča o juhi iz vrećice, reklamnoj, reportažnoj i industrijskoj fotografiji 1958. – 2018. o pionirskom marketingu u Hrvatskoj na primjeru Prehrambene industrije PODRAVKA iz Koprivnice (Draženka Jalšić Ernečić, Muzej grada Koprivnice), fotografska “industrijska baština” Rijeke kroz predavanje FOTOGRAFIJA I INDUSTRIJA – Iz zbirke Muzeja grada Rijeke (Ervin Dubrović, Muzej grada Rijeke), istraživački i izložbeni projekti Ureda za fotografiju (Sandra Križić Roban, Lana Lovrenčić, Jelena Pašić i Karla Pudar), Poletova fotografija (Markita Franulić, Tehnički muzej) rad Centra za stare fotografske tehnike “Atelier Siscia“ (Miroslav Arbutina-Arbe, fotograf) te studija Elvira Kohn, prva ratna fotoreporterka Vjesnika, 1943. (Barbara Blasin, grafička dizajnerica, samostalna istraživačica).
Uz ova, dva predavanja bit će posvećena problemskim studijama nastalim na istraživanju dvaju glavnih protagonista Arhiva Tošo Dabac, Arhiv Tošo Dabac kao izvor za istraživanje umjetničke scene (Ivana Janković, Muzej suvremene umjetnosti/Arhiv Tošo Dabac) i Petar Dabac i njegov Arhiv (Lana Lovrenčić, Ured za fotografiju).
Dani Toše Dabca važna je platforma i za predstavljanje suvremenih i recentnih projekata i umjetničkih opusa te će ove godine biti održane prezentacije suvremenih fotografa i multimedijskih umjetnika (Ksenija Turčić, Igor Grubić, Nikola Zelmanović). Kao i svake godine bit će organizirane i fotoradionice na kojima polaznici imaju priliku upoznati se s različitim tehničkim i umjetničkim pristupima mediju fotografije.
Dvije radionice održat će se u prostoru izložbe Toše Dabca Fotografija kao apstrakcija i Industrija umjetnosti (Renata Filčić, povjesničarka umjetnosti) a druge dvije dvodnevne fotoradionice, koje vode profesionalni fotografi, Kako ogroman stroj postaje skulptura? (Luka Kedžo) i Dokumentiranje industrijske baštine (Borko Vukosav), održat će se u autentičnom ambijentu Industrijske strojarske škole, Av. Marina Držića 14, Zagreb.
Svi programi su besplatni!
Zbog ograničenog broja polaznika molimo zainteresirane da se prijave za radionice Renate Filčić na adresu elektroničke pošte: arhiv.toso.dabac@msu.hr