Crno-bijeli svijet Joze Ćetkovića
Kroz izbor 130 djela iz četiri najznačajnija autorska ciklusa – Portreti, Aktovi, Masline i Kamen – nastalih u periodu od 1961.- 1981., Muzej za umjetnost i obrt, u formi retrospekitve, predstavlja opus Joze Ćetkovića (Stari Bar, 1940. – Zagreb, 1986.). Kustosica MUO i autorica izložbe Dubravka Osrečki Jakelić u svom tekstu predstavlja Ćetkovića kao umjetnika istančanog likovnog senzibiliteta a njegov atelijer kao mjesto okupljanja značajnih fotografa, književnika i novinara tog razdoblja…
Jozo Ćetković završio je Školu primijenjene umjetnosti u Zagrebu 1961., kad započinje i njegova intezivna izlagačka aktivnost. Samostalno izlaže u Zagrebu, Beogradu, Nišu, Bjelovaru, Titogradu, New Yorku, Torinu… Prve nagrade, što za pojedinačan rad, što za kolekciju fotografija osvaja u Krškom i Beogradu ( 1962.) te u Zagrebu (1966. i 1967.). U Muzeju za umjetnost i obrt izlaže 1970. godine. Onovremana likovna kritika Jozu Ćetkovića označavla je kao stvaraoca koji u hrvatskoj fotografiji zauzima posebno mjesto, autora čija djela ulaze u antologiju naše fotografske umjetnosti.
Dubravka Osrečki Jakelić ističe da su fotografski ciklusi Joze Ćetkovića prividno neovisni jedan o drugome, da egzistiraju i samostalno, ali da ih povezuje osebujan, prepoznatljiv autorov izričaj utemeljen na majstorskom vladanju fotografskom materijom i na njegovoj otvorenosti za prihvaćanje izražajnih oblika drugih medija. Korištenje tehnike foto-grafike postalo je obilježje Ćetkovićeva izričaja. Riječ je o tehnici postupne obrade negativa u laboratoriju kako bi bili eliminirani polutovnovi, a prevladavaju visoko kontrastni crno-bijeli tonovi.
Fotografije iz ciklusa Zdanja Ćetković snima u Starom Baru u Crnoj Gori, mjestu svojeg rođenja i u Zagrebu, gdje se školovao, ostvario profesionalnu afirmaciju, osnovao obitelj… U prvom slučaju crno-bijeli grafički raster – “optimalno okruženje za otkrivanje sjećanja i prikrivanje zaborava”, piše Dubravka Osrečki Jakelić – obuhvaća kuće, kule, crkve, stabla, brda, a u drugom slučaju središnje je mjesto autorove pozornosti zgrada Škole za primijenjenu umjetnost, u početku prikazana realistički, a potom u interpretacijama bliskim konstruktivističkom i apstraktnom slikarstvu. Ciklusom portreta Ćetković iskazuje odmak od općeprihvaćenih odrednica, odmak od vjernog prikaza ili detaljnog oslika osobe. Klasična portretna fotografija postaje polazište za oblikovanje svjetlosnim tonovima, potom za transformaciju kadra i izgradnju kompozicije crno-bijelim plohama. U izradi portretnih fotografija često koristi tehnike solarizacije, bareljefa ili efekta fotocinkografije…
DUBRAVKA OSREČKI JAKELIĆ – “Crno-bijeli svijet Joze Jakelića”
Izložba je otvorena do 6. siječnja 2013., MUO, Zagreb