Novosti

Fotka u podne

Na YouTube kanalu Ureda za fotografiju dostupna je nova epizoda programske linije Fotka u podne. U video-eseju povjesničarka umjetnosti Lucija Švob piše o fotografskom opusu Blagoja Marinskog. Zahvaljujemo Muzeju grada Rijeke na ustupanju sljedećih presnimaka fotografija iz fundusa i vlasništva Muzeja. Također zahvaljujemo Ljiljani Ivančić i autorovoj kćeri Marini Marinski na razgovoru.

Tijekom 70-ih godina prošlog stoljeća Rijeka je počela oblikovati svoju specifičnu kulturnu i umjetničku scenu. Likovni umjetnici, glazbenici, pisci, novinari i fotografi snažno izražavaju potrebu za promjenom stvarnosti u kojoj žive, uz želju da doprinesu stvaranju novog identiteta gradu u kojem žive i koji vole. Pojava novog vala upravo je taj ključni trenutak. Nov i svjež način shvaćanja i izvođenja glazbe proširio se među mladim glazbenicima, a zatim se taj, prvenstveno glazbeni pravac, proširio i obuhvatio druga umjetnička područja. U tom se zamahu ubrzo mijenja  percepcija i način promišljanja o fotografiji. U Rijeci je fotografija oduvijek imala značajnu ulogu na kulturnoj sceni, još od druge polovice 19. stoljeća, kada su se ideje o fotografiji počele pojavljivati i realizirati paralelno s onima u europskim gradovima. Kroz 1970-e godine raste aktivnost i popularnost fotoklubova. Suradnja među autorima i nacionalne i međunarodne klupske izložbe sve su brojnije, doprinoseći kreativnosti i razigranosti autora i autorica mlađe generacije te onih koji su se takvima osjećali.

Među njima, na istom valu djelovao je Blagoj Marinski. Potpuno posvećen umjetničkoj fotografiji, Marinski je konstantno eksperimentirao s motivima, temom i tehnikom snimanja. Bilježio je ono što ga okružuje: svakodnevni život i ljude, pazeći da svaki kadar bude cjelovit i komunicira s promatračem. Znao je kako kadrom postaviti pitanje, a kako dati odgovor, što je naučio još u djetinjstvu koje je proveo u djedovom i očevom fotografskom studiju koji je kasnije i naslijedio. Znatiželjnog i dinamičnog duha, Marinski je osim u fotografiji, bio koristan i u društvenom kontekstu. S nekolicinom autora i autorica učlanjuje se u Fotoklub Rijeka i aktivno radi na oživljavanju klupske scene organizirajući fotografske tečajeve i izložbe. Svojim umjetničkim djelovanjem i poticanjem kreativnosti u zajednici, ubrzo postaje predsjednik fotokluba i maksimalno se posvećuje organiziranju međuklupskih izložbi povezujući se s poznatim jugoslavenskim fotografima.”

Lucija Švob