Izložba “Tošo Dabac unutar okvira: reportaže s obale” na 8. Danima fotografije ATD
Dani fotografije Arhiva Tošo Dabac, manifestacija održana prvi put 2007. godine o stotoj obljetnici Dabčeva rođenja, osim što javnosti žele prezentirati opsežan opus utjecajnoga hrvatskog fotografa, žele i ukazati na važnost proučavanja medija fotografije u širem smislu, kao i standardne muzejske prakse čuvanja, zaštite i vrednovanja fotografske građe. Predavanjima, studijskim izložbama te suradnjom domaćih i stranih umjetnika i teoretičara stvara se svojevrsna platforma za razmjenu iskustava o tom mediju.
U proteklih osam godina u nizu od 72 predavanja i prezentacija ugošćen je velik broj uglednih povjesničara fotografije i umjetničkih fotografa iz Hrvatske i inozemstva, a održano je i više od 40 fotoradionica koje su vodili domaći i svjetski fotografi i muzealci.
Od 2010. godine tematske izložbe Dabčevih fotografija kojima se nastoje pokazati manje poznati ciklusi njegova iznimno bogatoga umjetničkog opusa predstavljaju središnji događaj Dana fotografije.S tom tradicijom nastavljaju i ovogodišnji 8. Dani fotografije ATD-a izložbom Tošo Dabac unutar okvira: reportaže s obale, koja predstavlja dio iz Dabčeva opusa reportažne/primijenjene fotografije, te nizom predavanja i fotografskih radionica na temu primijenjene fotografije.
Otvorenje izložbe Tošo Dabac unutar okvira: reportaže s obale planirano je za petak, 15. studenoga 2016. u 19 sati u prostoru MSU galerije (stručna koncepcija: Lana Lovrenčić ; kustosice: Marina Benažić, Lana Lovrenčić).
Izložba prikazuje razvoj institucionalnog okvira unutar kojega pedesetih djeluju profesionalni fotografi i naznačuje teme njihovih narudžbi. Dabčev opus ovog perioda nije prikazan kao presjek radova, već kroz prikaz dvije narudžbe: narudžbu Turističkog saveza Jugoslavije iz 1956. za reprezentativni opći prospekt Jugoslavije (odabrane iz njegove kartoteke) te narudžbu za likovnu opremu za časopis Jugoslavija, br. 16, 1958. (dijelom novosnimljene fotografije, dijelom ranije snimljene). Osim fotografija, prikazan je arhivski materijal i izdanja časopisa Jugoslavija te dijagram koji ocrtava promijene zakonske regulative i pregled institucija koje su se bavile zaštitom autorskog prava, razvojem i zaštitom struke te osnivanje zaklada preko kojih su nabavljali materijale nužne za rad.
Pedesete godine obilježene su prelaskom s državnog na društveni model upravljanja te razvojem strukovnih organizacija i udruženja. Promjenom društvenog uređenja uvodi se specifičan oblik tržišnog natjecanja u zemlji i inozemstvu, što rezultira razvojem institucija i organizacija usmjerenih prema komercijalno-propagandnoj djelatnosti. Na polju fotografije ove promjene rezultiraju pojavom novih fotografskih zadataka i donekle promjenom statusa fotografa.
Profesionalni fotograf i renomirani umjetnik Tošo Dabac u ovom je periodu angažiran na brojnim fotografskim projektima te je stalni suradnik izdavačke kuće Jugoslavija. Tako nastaju serije fotografija najvećim dijelom s terenskih snimanja po jadranskoj obali. Dogovorena snimanja uglavnom prerastaju svoj inicijalni okvir, a nastale fotografije postaju sastavni dio kartoteka niza turističkih organizacija i poduzeća te državnih organa koji su se bavili promocijom zemlje u inozemstvu. Kao umjetnik i majstor neupitne kvalitete, Dabac ima slobodu odabira motiva prilikom ispunjavanja preuzetih zadataka i narudžbi, no pri odabiru fotografija nužno je uvjetovan njihovom konačnom namjenom.
Kako misliti Dabčev opus nastao pedesetih godina 20. stoljeća? Koji segment izdvojiti? Kako procijeniti vrijednost serija fotografija nastalih na brojnim putovanjima za potrebe ilustriranih časopisa, turističkih vodiča i propagandnih prospekata, za potrebe umjetničkih monografija i institucija za zaštitu kulturne baštine? Koliko umjetnika vidimo u naručenoj fotografiji i koji je njezin doseg ako je mišljena kao ilustracija teksta ili dio reklame?
Osim izložbe fotografija Toše Dabca Tošo Dabac unutar okvira: reportaže s obale (15. studenoga — 1. prosinca), organizirane su izložbe Fokus Grupa & Antonio Grgić: ŠTO FALI REPUBLICI? (ATD, 30. rujna — 26. listopada) i izložba danske umjetnice Nanne Debois Buhl: KAO DA SU STVARI GOVORILE… (26. listopada — 8. studenoga).
8. dani fotografije ATD obuhvaćaju ukupno 3 izložbe, 11 predavanja, 3 predstavljanja umjetnika, 4 fotoradionice, te jedno predstavljanje knjige.
_
* Sve fotografije su c/b, skenovi iz originalnih 6×6 negativa
Fotografija “Krpanje mreže, Cres” rezana prema izrezu u časopisu u kojem je objavljena