Novosti

Najava godišnjeg programa Galerije Spot

Iza nas je uspješna 2024. godina u kojoj smo priredili bogat izložbeni program te niz edukativno-diskurzivnih aktivnosti, a na portalu Suvremena hrvatska fotografija predstavili umjetničku praksu šesnaestero novih autora/ica. Na tom tragu nastavljamo koračati u 2025. godni u kojoj, osim raznovrsnog izložbenog programa, donosimo neke nove programske linije.

Željko Jerman, “Veliki petak”, 1993.

U siječnju otvaramo godišnji program Galerije Spot izložbom koja je rezultat autorske suradnje fotografa Karla Čargonje i pisca Gorana Ferčeca. Suradnja je ostvarena u okviru programa Prepoznavanje odsustva Memorijalnog centra “Lipa pamti”, povodom osamdesete godišnjice stradanja Lipe (1944.–2024.). Potom u veljači slijedi izložba Paule Tončić kojom umjetnica istražuje odnose vizualne percepcije, zvuka i prostorne diskurzivnosti kroz medije fotografije, instalacije, skulpture, zvuka i videa. Rad se bavi konceptom emancipacije i queer teorije te preispituje način na koji nas vizualna kultura oblikuje i kako možemo dekodirati te slojeve percepcije kroz umjetnički izraz. U ožujku će se održati izložba Ivone Vlašić koja prikazuje recentnu fotografsku seriju u kojoj umjetnica začudnim foto-kolažima spaja vremenske slojeve istražujući memoriju njoj poznatih prostornih punktova.

Od travnja do svibnja nastavljamo programsku liniju Young SPOTs u sklopu koje u kratkim “iznenadnim” (pop up) formatima predstavljamo mlade umjetnice/ke. U sklopu programa predstavit ćemo izložbe Ane Orlić i Petre Šabić te grupnu izložbu studentica Akademije likovnih umjetnosti u Splitu.

U lipnju obilježavamo deset godina djelovanja galerije programom 10 godina Galerije Spot, uz osvrt na jednu od ključnih osobnosti konceptualne fotografije u Hrvatskoj i regiji, Željka Jermana, čiji radovi i danas predstavljaju jedan od vrhunaca eksperimentalne neoavangardne prakse u ovom području. Kao posebni prilog godišnjici i samoj izložbi koja će biti posvećena Jermanovim radovima iz privatnih kolekcija, priprema se izdanje časopisa Fototxt u kojem će se probati rekreirati jedan od umjetnikovih ključnih procesualnih radova u formi leporela (foto-harmonike).

U diskurzivnim aktivnostima, koje su primarno usmjerene na samog Jermana, nastojat će se obuhvatiti širi umjetnički kontekst te omogućiti interpretacija razdoblja koje je ključno za razumijevanje sveukupne umjetničke scene od kasnih 1960-ih pa sve do 1990-ih godina, a koje je kroz više izložbi i aktivnosti u proteklih deset godina bilo problematizirano u aktivnostima Galerije Spot.

Nakon uobičajene ljetne stanke, nastavljamo program samostalnom izložbom umjetnika Bojana Fajfrića u rujnu. Projekt prati transformaciju tri odabrane lokacije u Beogradu tijekom posljednjih deset godina. Autora zanima specifičan i često nevidljiv prostor in between u kojem se sudaraju stvarnost i fikcija, činjenice i falsifikati, sadašnjost i prošlost, a njegova umjetnička praksa oslanja se na metodologiju cikličnog dokumentiranja u kojem uloga svjedoka važnija od uloge fotografa.

Izložbom Matije Brumena zatvaramo godišnji program Galerije Spot, a riječ je o fotografijama prizora snimljenih u Mariboru, rodnom gradu umjetnika koji analognom kamerom srednjeg formata, postavljenom na tronožac, snima dulje vremenske ekspozicije u trajanju od desetak minuta. Tako nastaju fotografije s prikazom zgrada, ulica, mostova, prolaza i podvožnjaka, a koje govore o autorovom odnosu s gradom.

S obzirom na uspješnost edukativno-diskurzivnog programa Feministički fotokružok te kontinuirani interes polaznica, u 2025. godini nastavljamo provoditi ovaj program u suradnji s likovnom kritičarkom Tihanom Bertek. Cilj programa je upoznati polaznike/ce s teorijskim i kritičkim tekstovima te opusima fotografkinja te raspravljati na temu odabranog materijala. Svi zainteresirani moći će se prijaviti na program putem javnog poziva koji će biti raspisan u ožujku, a početak programa predviđen je u travnju.

U sklopu diskurzivnog programa jesen je rezervirana za raspravu o kolažu kao feminističkoj tehnici. Program su osmislile Glorija Lizde i Sara Gurdulić, a sastoji se od čitalačkog i radioničkog dijela pri čemu se potiče promišljanje o korištenim materijalima (privatnim fotografijama, časopisima ili, primjerice, manifestnim feminističkim tekstovima) s ciljem promišljanja o odnosima privatnog i javnog prostora u kontekstu (s)likovnog samoodređenja. U tom kontekstu, adresirat će se teme o selekciji korištenog materijala i autorstvu, kao i odnosima sudionica prema njima.

Nakon uspješnih izdanja u proteklih šest godina i velikog interesa lokalne publike, Ured za fotografiju nastavlja s realizacijom projekta Kvartovski objektiv – tematski posvećenog zagrebačkom kvartu Črnomerec. Projekt provodimo u suradnji s Galerijom VN, udrugom Živi atelje DK, Institutom Tomislav Gotovac, Centrom za kulturu i film Augusta Cesarca i Ligaturom – prostorom za medicinu i umjetnost.

U 2025. godini UzF nastavlja realizirati online razgovore u okviru programa SPOTcast posvećene odabranim temama iz područja fotografije i vizualnih umjetnosti, u kojima će sudjelovati relevantni umjetnici/ce i teoretičari/ke u polju fotografije. Također nastavljamo s programom Fotka u podne u formi audio eseja kojima nastojimo proširiti znanje o fotografskim radovima te potaknuti razgovor na temu medija fotografije.

U 2025. godini predviđena su gostovanja izložbi nastalih u produkciji Ureda za fotografiju, a sva događanja u sklopu redovitog programa u Galeriji Spot bit će popraćena razgovorima s umjetnicima/cama, panel-diskusijama, čitalačkim grupama i video vodstvima.

Aktualne obavijesti Galerije Spot pratite na portalu Suvremena hrvatska fotografija te na našim društvenim mrežama!