Predavanje Lane Lovrenčić: “Arhiva kao produžetak sjećanje – raditi s Petrom Dabcem”
𝐋𝐚𝐧𝐚 𝐋𝐨𝐯𝐫𝐞𝐧𝐜̌𝐢𝐜́
𝐴𝑟ℎ𝑖𝑣𝑎 𝑘𝑎𝑜 𝑝𝑟𝑜𝑑𝑢𝑧̌𝑒𝑡𝑎𝑘 𝑠𝑗𝑒𝑐́𝑎𝑛𝑗𝑎 – 𝑟𝑎𝑑𝑖𝑡𝑖 𝑠 𝑃𝑒𝑡𝑟𝑜𝑚 𝐷𝑎𝑏𝑐𝑒𝑚
srijeda, 8. 5. 2024., 19:00 sati, Galerija Spot (Čanićeva 6, Zagreb)
Prva asocijacija na arhivu umjetnika, vjerojatno je ona na nizove dokumenata koji nastaju usporedno s umjetničkim radom, kao što su fotografije, skice, pisma, katalozi i sl., a možda i na samo mjesto gdje se dokumenti nalaze. Manje ili više uredno posloženi, oni se pak daju budućnosti, čekaju da ih se pročita i uz njihovu pomoć rekonstruira cjelina. Cjelina, koja govori o minulom radu, o proživljenom životu, o vremenu u kojemu je nastala i o vremenu u kojem se istražuje. Ovo inicijalno pasivno shvaćeno postojanje, odjednom postaje dio aktivnog procesa stvaranja arhive – postupaka koji se sastoje od prikupljanja, organiziranja i pohranjivanja dokumenata, kao i procesa sagledavanja, tj. reorganizacije i prisjećanja. Arhiva prestaje biti repozitorij, a postaje produžetak sjećanja i stvaratelja i osobe koja ju istražuje.
Radeći s Petrom Dabcem i slušajući njegove priče, shvatila sam da njegova arhiva prenosi njegov glas – glas koji se mijenjao s godinama, koji otkriva stvaralačku motivaciju, veselje i tugu, vrijednosne i emotivne sudove o ljudima i događajima koje je sačuvao od zaborava pohranivši ih u registratore i mape, na fotografijama i u pismima. Svi dokumenti postali su tako jednako važni, a sama arhiva shvaćena je kao duhovna tvorevina koja nudi puno više od mogućnosti rekonstruiranja životnog puta njezina stvaratelja. Osmišljeno kao niz skica, predavanje 𝐴𝑟ℎ𝑖𝑣𝑎 𝑘𝑎𝑜 𝑝𝑟𝑜𝑑𝑢𝑧̌𝑒𝑡𝑎𝑘 𝑠𝑗𝑒𝑐́𝑎𝑛𝑗𝑎 – 𝑟𝑎𝑑𝑖𝑡𝑖 𝑠 𝑃𝑒𝑡𝑟𝑜𝑚 𝐷𝑎𝑏𝑐𝑒𝑚 bavi se Dabčevom autobiografskom gestom stvaranja arhive te progovara o sjećanju i zaboravu, vodeći se Proustovom mišlju da upravo naše oči imaju veliku ulogu u „istraživanju prošlosti koju nazivamo sjećanjem.“
*Predavanje je dio popratnih aktivnosti izložbe Jane Dabac, 𝑆𝑙𝑜𝑏𝑜𝑑𝑎 𝑜𝑑 𝑖 𝑠𝑙𝑜𝑏𝑜𝑑𝑎 𝑧𝑎, koju je moguće pogledati u Galeriji Spot do 17. 5. 2024.