Lana Stojićević: “The Emperor’s Dreamhouse” u Splitu
Pozivamo vas da do 15. 2. 2025. posjetite izložbu The Emperor’s Dreamhouse Lane Stojićević u splitskoj Galeriji Kula. Riječ je o umjetnici koja je uvrštena na popis autorica na našem portalu Suvremena hrvatska fotografija pa više o njezinom radu možete naći ovdje.
Rad koji umjetnica predstavlja u Galeriji Kula rezultat je novog istraživanja povezanog s određenim specifičnostima Dioklecijanove palače. Iz predgovora izložbe:
“Grad Split nastao je postupnim procesom intervencija u tkivo Dioklecijanove palače, prilagodbama dostupnog prostora raznim životnim potrebama stanovništva kroz stoljeća. Zgušnjavanjem prostora, utiskivanjem naknadno nastalih građevina u monumentalnu strukturu, neki dijelovi Palače ostali su „zarobljeni“ unutar interijera, što je rezultiralo kompleksnim odnosom privatnog vlasništva i kulturne baštine. Danas se u takvim nekretninama često nalaze apartmani za turistički najam, hoteli i restorani, a uvid u te pogledu nerijetko nedostupne prostorne situacije moguće je dobiti na internetskim stranicama za najam smještaja. Opisane specifičnosti Palače interpretirane su u kontekstu prostornosti arhitektonskih igračaka (Barbie Dreamhouse i Polly Pocket), koje ponekad sadrže nevjerojatna prostorna rješenja – transformacije, neočekivane odnose horizontalnog i vertikalnog, unutrašnjosti i vanjštine. Igračke potiču tzv. igru pretvaranja, postaju okidač maštanja, imaginarna zamjena onoga što nam nije dostupno u stvarnosti. Istovremeno mogu predstavljati statusni simbol ili nedostupni predmet žudnje. Po sličnom principu, održivo rješenje stambenog pitanja brojnim stanovnicima turistificiranih krajeva predstavlja nedostižan san, dok nekima nekretnine postaju igračke prepuštene igri tržišta. Oprostoreni kolaž nastao je oponašanjem prostornih principa, poput rastvaranja i uštede prostora, preuzetih iz Barbie kuće, scenografije, oltarne pale i prostorno ekonomičnog namještaja za uređenje apartmana, i to kombinacijom fotografije i arhitektonske 3D vizualizacije, kao još jednog načina vizualiziranja faze maštanja, koja prethodi materijalizaciji prostora”.
U tesktu naslovljenom Predmeti i stvari Ana Šverko navodi:
“Lana ne sakuplja slučajne nalaze antičkih ulomaka u prostorima i oglasima za apartmane u Dioklecijanovoj palači da bi istraživala život i kulturu starih civilizacija, nego onu današnju. Svojim umjetničkim predmetima pomaže razumjeti kako su predmeti Palače postali ‘stvari’ u suvremenom kontekstu i kako ta transformacija utječe na njezinu percepciju. Suočava nas sa značenjima okvira oko praznina svojstvenih novoj raspodjeli životnog prostora unutar antičkog perimetra, na fizičkoj i simboličkoj razini. I kao što arhitektura ne stvara život, ali oblikuje okvire unutar kojih on može nastati, umjetnost ne mijenja svijet, ali dodiruje ljude koji ga mogu promijeniti”.
Više o izložbi.
Naslovna fotografija: ljubaznošću umjetnice