Novosti

Projekt “Kvartovski objektiv” ima svoju web-stranicu!

Ured za fotografiju pokrenuo je 2019. godine projekt Kvartovski objektiv, u čijem je fokusu istraživanje kvarta Črnomerec. Brojne su aktivnosti otad organizirane u suradnji s Galerijom VN, Udrugom Živi Atelje DK, a zatim i Institutom Tomislav Gotovac te Akademijom likovnih umjetnosti u Zagrebu, a o svim (prošlim, sadašnjim i budućim) sadržajima odsad možete doznati na web-stranici projekta!

Fotografija postava izložbe: Ivan Buvinić

Kvartovski objektiv je projekt fokusiran na istraživanje kvarta Črnomerec. Cilj ovog multidisciplinarnog projekta je uočiti i oblikovati sadržaje grada, pozitivno utjecati na značenje povijesnih, emocionalnih i drugih sačuvanih slika kako bi se potaknula pozitivna promjena odnosa prema prostoru koji nas okružuje. Ovaj metodološki razvojni model funkcionira na principima inkluzivnosti i održivosti. Programske aktivnosti zamišljene su za različite korisnike, bez obzira na porijeklo, društveni status, obrazovanje, generacijsku i druge vrste pripadnosti. Sadržaji su otvoreni za kritička preispitivanja i inicijative koje proizlaze iz izravne komunikacije s lokalnom zajednicom. Na taj način korisnicima se omogućuje da pomoću sadržaja u kulturi izriču svoje mišljenje o problemima i razlozima koji su do njih doveli, dok ih se kreiranjem i predlaganjem novih sadržaja aktivno uključuju u dijalog o aktualnim kvartovskim i gradskim pitanjima kao što su planiranje, razvoj, okoliš, različitost, marginaliziranost, kulturna produkcija. Programski sadržaji su dostupni i besplatni za sve korisnike, program potiče pozitivne društvene promjene i principe do-it-yourself kulture, usvajanje kulturnih navika, ukazuje na potrebu promišljanja i sudjelovanja u kulturnim sadržajima s ciljem odgajanja novih generacija korisnika. Odabirom tema i sadržaja te brojnim programima, usmjeren je mladima kao i često posve zanemarenoj starijoj populaciji. Program potiče usvajanje kulturnih navika, pri čemu ne računa na pasivne gledatelje koji samo promatraju sadržaj, nego aktivne sudionike.

Tako osmišljeni sadržaj obuhvaća tematske šetnje, radionice, izložbe ili intervencije kojima se promišlja o širni značenja i značaja ove zagrebačke četvrti u zapadnom dijelu grada, obilježene industrijskim nasljeđem nekadašnjeg života koji se ondje odvijao. Sveukupno su dosad izdane i tri publikacije koje sažimaju provedene aktivnosti te obrađuju prigodne teme kroz istraživačke tekstove suradnika.

Pozivamo vas da posjetite web-stranicu projekta, istražite dosadašnje aktivnosti i pratite novosti koje se spremaju u idućoj godini!

Više zanimljivosti o pokretanju projekta, izazovima i provedenom programu, čitajte u opsežnom intervjuu, koji je za portal VIZKULTURA, provela Lea Biličić sa Sandrom Križić Roban, predsjednicom Ureda za fotografiju i Tenom Starčević, programskom koordinatoricom projekta.

Naslovna fotografija: Izložba Fragmentiranje kvarta u autorskoj koncepciji Marka Tadića u Galeriji VN, 26.–30. 11. 2024.